Основою статті є матеріали закритого вебінару Ukrainian Digital Community
Експерт ефіру: Сергій Валюх , засновник дизайн-агенції tubik. За 10 років існування компанія стала експертом у складних інтерфейсах для великих продуктів і творчих проєктів одночасно. Серед клієнтів є HUAWEI, Opera, AWWWARDS, абук, Virgin. Якось назбирали купу нагород, зокрема Webby, Reddot та всілякі AWWWARDS та FWA.
Я застав 3 реінкарнації dribbble:
- Найбільш трушний dribbble почався у 2010 році і закінчився у 2016. Я починав тоді. Це була супер елітарна соціальна мережа, куди було дуже важко потрапити – тільки через інвайт. Цей інвайт можна було тільки заробити, якщо в тебе є якийсь рівень, досвід, класні роботи, ти мав оббивати пороги Твіттер-акаунтів класних дизайнерів, які там вже є, щоб вони оцінили твою роботу і дали той інвайт. Критерії входу були дуже суб’єктивні. Я декілька місяців хотів туди потрапити, але з інвайтом мені не пощастило. Що я зробив? Купив профіль. Це окупилось, я почав публікувати свої роботи, і вони непогано залетіли. Почало приходити багато клієнтів, на них я робив свої помилки, свою роботу. Після цього почав наймати людей, делегувати свою роботу. Ми росли, і це перетворилось в tubik. Нині в агенції працює 50 людей. Ми пройшли багато різних стадій і пробували багато чого, щоб дійти до того, що робимо зараз.
- У 2015 році дизайнери, які заснували dribbble, продали права на сайт іншим людям. Ці нові власники поставили собі за мету максимально комерціювати платформу, тому вони цю елітарність прибрали. У зовсім зелених новачків з’явилась можливість потрапити на перше місце, в топ.
- У 2017-2018 рр. дуже сильно стало відчутно, що з платформи пішли великі гравці-дизайнери, і особливо впав попит на інтерфейси. Платформа почала перетворюватися на Behance.
За ті 10 років, що я на платформі, я зробив такий висновок: зараз почати з нуля бізнес-агенцію буде дуже важко. Бо dribbble умовно перетворюється на Upwork, елітарності майже не існує, тому великі гравці ринку там майже не шукають собі підрядників або виконавців для роботи. І dribbble повністю захопили графічні дизайнери та ілюстратори, і у них більше шансів знайти собі щось, бо на невеликі задачі є багато клієнтів. Тому для фрілансерів там ще є можливість якось прогодуватися і вийти в топ, але якщо ми говоримо про агенцію, то це дуже важка робота.
Тим не менш, є декілька секретів, якими я з вами сьогодні поділюсь.
Останні 10 років dribbble просочився через все наше життя.
- Що таке Dribbble і з чим його їдять?
Це такий сайт, де ілюстратори, графічні дизайнери, моушн-дизайнери та дизайнери інтерфейсів публікують свої роботи у якості фрілансерів та агенцій.
Ідея платформи була в тому, що ти можеш запостити тільки одну свою роботу розміром 300 на 400 пікселів, згодом збільшили. Ніяких відео і кейсів – ти просто публікуєш маленький шматочок твоєї роботи розміром 3х4 і дивишся на те, як реагує на неї публіка. З часом стало видно, що dribbble перетворюється на Behance. Змінилась система модерації і пошуку агенцій.
- Найболючіше питання, як знайти тут клієнтів?
В усьому, що ми робимо в житті, завжди є крайнощі. Гармонія — це коли ми вміємо балансувати між ними: помийка – профіт – круті клієнти. Щоб цей баланс спрацював, треба трохи часу.
Користь у 2022 році може бути лише у тому випадку, якщо у вас є окрема людина, яка буде full-time працювати над насиченням та просуванням вашого dribbble-акаунту:
• «пакування» готових реальних проєктів з дозволу клієнта
• створення плану публікацій на місяць-квартал
• створення концептів на важливі для вас теми на основі досліджень
• внутрішні воркшопи для генерування нового матеріалу (для маленьких агенцій)
dribbble — переважно для фрілансерів.
Behance — то тільки для фрілансерів.
😅 Секретний соус успішного паблішингу:
«Я можу розкрити секрет, але не буду, бо це — секрет» (с) Брюс Вілліс
- Лайфхаки:
• оригінальні та цікаві роботи
• обрати час паблішингу під ЦА
• обрати правильний формат: агенція/фрілансер
• фокус тільки на одній галузі
• публікувати щодня
• публікувати декілька разів на день
• активна комунікація в коментарях
• гуманні провокації
Наступні штуки можуть допомогти швидко потрапити в топ на певних темах:
- тренд “наперед”
- безкоштовні кіти
- мокапи та теми
Сильно працює правило “яскравих плям”, коли сітка робіт автора привабливо виглядає. Всі роботи в сукупності мають виглядати цікаво та яскраво.
- Перспективи та можливості
На dribbble шукають “креативний десант” – невеличкі команди зі свіжим поглядом, які можуть співпрацювати у великих корпораціях.
На dribbble все ще є великі відомі компанії, що вишукують собі підрядників. В основному це стосується творчих направлень, таких як: ілюстрація, анімація та графічний дизайн.
З часом великі продуктові та UX-орієнтовні компанії пішли з платформи.
❓ Питання
- Як ви відноситесь до бустингу шотів на dribbble?
Всі методи хороші, але ми ніколи цього не робили. Якщо робота не дуже вдала, їй буст не допоможе. Всі способи мають шанс на існування, якщо робота достойна.
- Чи вважаєте ви, що теги, які прописуються, дуже важливі?
Так. Сам dribbble, коли ви публікуєте роботу, дає вам інструкцію, як це зробити. І все, що він каже, треба робити. Бо ж роботу вашу шукатимуть і по тегам теж.
- Як ви справляєтесь із тим, що ви постите від студійного акаунту, чи всі із розумінням до цього відносяться?
Наразі публікуємо роботи тільки реальних проєктів, це може бути командна робота, яка публікується без прив’язки до конкретної людини, без чийогось “его”.
- Від вашої точки А до точки, де ви зараз знаходитесь, які б ви могли виділити фундаментальні речі, які ви зробили на своєму шляху?
Перше – я не хотів мати власний бізнес, і тому він у мене трапився. Друге – коли трапляється якась криза, ти починаєш думати і крутитись, як із неї вибратись. Третє – коли я вважав, що знаю все краще за всіх, і коли ми почали рости, стало зрозуміло, що пора делегувати задачі. Коли я перестав боятися робити це, то це спрацювало і компанія виросла за рахунок того, що більш компетентні люди виконують ті чи інші обов’язки, а я їм не заважаю.
- Як ви на початкових етапах шукали клієнтів? Нема чіткого бачення, як це працює на західних ринках.
То був час гарячих стартапів. Зараз є багато класних спеців. Один час класно працювало SEO. Стосовно зараз – треба знайти свій власний фокус і те, де ви справді профі.
Щоб ознайомитися з повним матеріалом по темі та переглянути відеозапис зустрічі – заповніть заявку на вступ і станьте учасником Ukrainian Digital Сommunity.