Вплив війни на ринок digital-маркетингу

Вплив війни на ринок digital-маркетингу

Основою статті є матеріали закритого інтервʼю Ukrainian Digital Community з Олександром Колб – засновником та СЕО компанії Promodo, лідером ринку інтернет-маркетингу в Україні.

Компанія Promodo:

  • у 2020 році Promodo оперувала більш ніж 1 млрд грн рекламних бюджетів клієнтів.
  • понад 250 співробітників, працює на ринку уже 17 років.
  • клієнти Promodo — топові майданчики електронної комерції України: Comfy, Rozetka, OLX, Citrus, Vodafone, Foxtrot, Monobank, Eldorado, Allo

Компанії Promodo в серпні 2022 року було 18 років.
Це, мабуть, одна з перших агенцій, яка з’явилась в Україні. Багато чого класного зробили для розвитку е-ком бізнесу в Україні.

Ми наразі на стадії трансформації, маємо мрію – побудувати агенцію мережевого типу повного циклу.
Наші амбіції про стратегії, креативну історію, розвиток соціальних мереж.
Нині у нас великий фокус на Європу, Америку, на більш стабільні ринки.

  • Як ваш моральний стан? Чи впливає це на команду та бізнес?

Стан команди то вверх, то вниз. З початку війни люди в команді повели себе по-різному.

Але це нормально, оскільки це стресова ситуація.

Особисто мені важкувато в роботі онлайн, бо я повинен бачити контакт. Зараз же робота в офісі – це тяжка історія. Ефективність компанії впала в деяких підрозділах по своїх причинах. Складно проводити планування. Буде вперше такий експіріенс, що будемо проводити стратегічну сесію віддалено. Основну фазу падіння стресу ми вже пройшли. Фактично ми зберегли майже всі робочі місця. У березні ми платити зарплати всім працівникам, хоч і 30%, але важливо було платити всім. Пізніше ми скоротили приблизно 30% працівників, частину перевели на part-time, когось ми втратили органічно. Члени команди були розкидані по 25 країнах. Вже в червні ми повернули зарплату на 70%, у липні – 100%. Прийняли рішення про індексацію ЗП, щоб потрапляти в ринок. Наша стратегія – виплачувати середню зарплату, а все інше ми добираємо можливостями, умовами співпраці, проєктами. Ми зараз стабільні і набираємо нових людей.

  • Чи залучаєте клієнтів із-за кордону? Що сам робите? Які канали дають результат?

Якщо ви хочете керувати своєю дохідною частиною, ви повинні керувати своїми продажами, планувати їх. Якщо ви сидите на потоці пошукового маркетингу, ця штука зовсім не керована. Нині в нашій компанії відсотків 95% продажів ми робимо в холодну – ми розуміємо, хто нам потрібен. Зараз працюємо з лідгеном з-за кордону. Тобто ми взяли Латвію, подивились, що нам цікавий е-ком, знайшли 2 потужних кейси по е-ком в Латвії, додали 1 найкрутіший кейс в Україні і упакували ці 3 кейси. Ми не йдемо в ринки, де спілкування відрізняється від англійської мови. Канали пошуку – LinkedIn, наші бази, знайомства.

Якщо є дуже сильний кейс, ми його класно упаковуємо з точки зору що ми зробили, які показники, як ми працювали. Викладаємо на Behance, в LinkedIn знаходжу країни, де мене цікавить, чи є там людина, чи знає вона мову, спілкуюсь з нею по темі.

Важлива й робота з партнерами. Україна зараз і Україна до війни – це зовсім різні країни, і її дійсно сприймають дуже класно.

  • Що відбувається на ринку реклами в Інтернеті: основні зміни, на які варто звернути увагу. 

Я б не сказав, що є якісь прямо титанічні зміни. 

Хоча зараз бачимо попит на послуги пошукового маркетингу. 

У яких напрямках зараз є гроші: фарм, гемблінг, казино, електроніка, товари для тварин, сегмент косметики.

  • Найбільш ефективні інструменти для просування бізнесу в online під час війни.

Я вважаю, що стратегія є завжди, як і культура в компанії. Якщо вона у вас не формалізована, культура завжди є в компанії, вона просто не прописана. 

По стратегії: якщо ви зараз не виходите на телебачення, не хочете інвестувати в медіа і т.д. – то це одна справа. Коли мене питають, який найкращий інструмент, я завжди відповідаю: задача, строки, бюджет. А під різні задачі – різні інструменти… Як зробити х2 в бізнесі? – Без бренду, без медіа буде важко це зробити. Якщо питання: як вижити? То відповідь: виключайте пафос, соц.мережі, комунікацію і так далі, заходимо в жорсткий перформанс і продаємо те, що є.

Емейл маркетинг ще працює, але ми це називаємо retention (з англ. – утримання). Це маркетинг, направлений на повернення і збільшення чеку і лояльності. Чому retention? Тому що це зараз про ботів, телеграм, вайбер, месенджери – вся комунікація. Один з етапів стратегії retention-маркетингу, з чого починається воронка – як ми накопичуємо свою базу. Ваша база повинна постійно збільшуватись.

  • Робота і бізнес, лідерство і його майбутнє. Як змінилася роль Олександра Колб як CEO з початком війни (функціонал, делегування, рівень контролю…)? Які інструменти менеджменту використовує в роботі в даних умовах (в рамках управління компанією)?

3 місяці я займався не бізнесом, а волонтерством. Я знаю, що це затягує, я зробив максимум для Харкова і України, і моє завдання після цього було – створювати робочі місця і платити податки. У нас сильна команда топ-менеджерів, і той перший час я сказав їм по можливості приймати рішення максимально самостійно. Якщо говорити про роль, то навіть зараз вона в Харкові не змінилась, моя задача – випромінювати оптимізм. У нас є фонд, через який допомагали. 

Якщо ви розумієте, що ваша команда в депресивному стані – більше з ними комунікуйте, це дуже важливо.

  • Якщо всі питання – це кейси по NDA, як тоді діяти?

Ми робили спроби зробити це через договір. Був рядок, у якому сказано, що ми залишаємо за собою право без погодження викладати кейси. Це погана історія, бо клієнт все одно дочитає до цього рядка і буде думати, що його хотіли обманути. Тут історія більше про відносини, або ви даєте щось більше клієнту. Тому краще знайти клієнта, з яким можна зробити такий кейс, або домовлятися спочатку, запропонуйте зробити щось безкоштовно. Це сервісний бізнес. 

  • Як ви працюєте з боргами? 

До початку війни для нас нормою дебіторки було на рівні 2%.
Співпраця у нас побудована на передоплаті, ми майже ніколи клієнта не стартуємо на свої гроші.

Станом на зараз усі борги у нас заплачені. Гроші – кровоносна система компанії. З початку війни ми намагалися повернути гроші з боржників.
Якщо велика сума – платіть хоч щось, маленькими шматочками.

  • Кому ви вдячні за ці 8 місяців?

Сім’ї, дружині. Команді. Друзям, близьким товаришам.

Щоб ознайомитися з повним матеріалом по темі та переглянути відеозапис зустрічі – заповніть заявку на вступ і станьте учасником Ukrainian Digital Сommunity.

Професійна спільнота, що об’єднує українських digital-спеціалістів та власників агенцій
Попередній запис
Як конкурувати з великими брендами із маленьким бюджетом на рекламу?
Наступний запис
Як зрозуміти чи успішний результат таргетованої реклами?
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *