Скільки коштує бізнесу найняти СМО: огляд ринку 2023

Власне, 2023 рік можна назвати роком падіння і стагнації IT сектору, натомість цьому — роком росту маркетингу.

Наталія Фольгіна, Founder рекрутингової агенції Digital Hiring, Co-founder HR-agency Best Heads, учасниця Ukrainian Digital Community

Останні роки ринок праці в Україні переживає турбулентні часи. Спочатку на нього вплинув карантин, зараз — війна. Протягом цього часу різні сектори і різні посади переживали то значні скорочення, то ріст. Ситуація на ринку праці змінювалась і продовжує мінятись дуже динамічно!

Власне, 2023 рік можна назвати роком падіння і стагнації IT сектору, натомість цьому — роком росту маркетингу. Місія маркетингу зараз переходить від задачі 2022 — «рятуємо бізнес» до задачі 2023 — «робимо світову експансію». Зараз в Україні існує (і зростає) попит на маркетингових спеціалістів, в тому числі і на Chief Marketing Officer. 

Які скіли Chief Marketing Officer важливі для більшості компаній?

Наші замовники хотіли бачити мікс управлінських та технічних скілів у своїх майбутніх СМО, часто важливим є досвід просування на зовнішніх ринках.

Управлінська експертиза:

 • стратегія;
 • розуміння бізнесу;
 • розуміння/знання класичного маркетингу;
 • управління командою і підрядниками.

Технічна експертиза:

 • досвід роботи з Google Analytics;
 • налаштування та оптимізація рекламних кампаній (Google Ads, Facebook Ads, Google Shopping);
 • розробка та реалізація стратегії email-маркетингу;
 • аналіз та оптимізація досвіду користувача на сайті;
 • аналіз  ефективної воронки продажів;
 • досвід SEO або ASO оптимізації, link building та впровадження контент-стратегії.

Щодо бекграунду, тут може бути декілька варіантів розвитку кар’єри. Багато фахівців із сучасних digital-професій, як SEO, PPC, SMM, PR,  CRM, маючи експертизу в своєму напрямку, вирішують рухатись у напрямку загального digital-маркетингу, спочатку стають маркетологами, згодом — СМО. Також досі працює ріст через класичний маркетинг, найбільше спеціалістів до СМО виростають із бренд-менеджерів.

Маркетинг все більше digitalізується, а класичний — відходить у сторону. Компанії хочуть бачити у ролі маркетингового керівника підкованого на цифрових просторах спеціаліста, який володіє не тільки технічними інструментами, але і вміє креативити. 

Де шукати СМО? 

Ми у своїй роботі найчастіше використовуємо:

 • нашу власну базу кандидатів — скарб, який є не у всіх, в нас вона велика, але якщо ви не шукаєте постійно кандидатів, то це не ваш шлях; 
 • Linkedin — залежить від рівня вашого акаунту, ми бачимо 3000 СМО в Україні; 
 • DOU — можна лише розмістити вакансію і чекати відгуків;
 • Djinni — спеціалізований на розробниках, окремо розділу по СМО нема, є загальний маркетинг + пошук по ключовиках;
 • профільні групи FB та канали у Telegram.

Звичні всім Work.ua та Rabota.ua мають бази кандидатів, але кандидати на управлінські посади рідко там розміщують свої резюме у відкритий доступ, ці ресурси більше для лінійних посад, які не мають потрібного досвіду, щоб бути СМО.

Огляд заробітних плат

Для вас ми підготували огляд заробітних плат по СМО з фактичними даними від компаній-учасників*.

* в огляді заробітних плат взяли участь 130 учасників, час збору даних червень-жовтень 2023, загальний ринок (всі сектори)

* Децилі — значення, що позначають 10% мінімальних значень заробітних плат. Квартилі  — відокремлюють відповідно нижні і верхні 25% зарплат в огляді. 1-й квартиль показує, вище за яку суму платить 75% ринку, 3-й квартиль показує, вище за яку суму перебуває 25% ринку заробітних плат.
Медіана являє собою зарплату середньостатистичного співробітника, 50% ринку платить стільки ж або вище, до 50% ринку платить нижче.

Про що нам кажуть ці цифри?

Під час пошуку СМО зараз варто закладати в бюджет вилку 140 000–200 000 грн (3500–5000$). Якщо ж шукати Керівника відділу маркетингу, можна орієнтуватися на бюджет 90 000136 000 грн (25003500$).

Різниця між цими двома посадами у масштабі управління: 
1. Роль в бізнесі — чи це стратегіст, чи операціоніст
2. Розмір бізнесу
3. Розмір маркетингового бюджету
4. Кількість людей у підпорядкуванні (прямі чи підрядники)

Директор департаменту маркетингу несе відповідальність за формування загальної маркетингової стратегії компанії. Планує, реалізує і контролює заходи в області маркетингу. Встановлює контакти з рекламними фірмами та агенціями, що займаються маркетинговими дослідженнями. Співпрацює з представниками відділу продажів і виробничого відділу з метою досягнення оптимального співвідношення ціни і структури витрат. Керує групою фахівців у цій області, як правило, через нижчих менеджерів середньої ланки.

Керівник відділу маркетингу несе відповідальність за проведення маркетингових заходів у певній галузі, включно з рекламою і просуванням товару на ринку, зв’язком із громадськістю, маркетинговими дослідженнями. Створює нові маркетингові проєкти. Веде переговори про співпрацю з продавцями. Керує відділом маркетингу.

Що очікують від компанії кандидати C-level рівня?

Часи Covid’у змінили формат роботи з офісного на віддалений. За цей період багатьом компаніям вдалось зробити те, що раніше здавалось майже неможливим — вибудувати робочі процеси в ремоут площині, звільнитись (або майже) від мікроменеджменту і працювати на результат. Тому зараз більшість кандидатів на ринку очікують від компаній можливість працювати у віддаленому форматі, особливо це стосується великих міст з динамічним дорожнім трафіком у часи-пік. 

З іншого боку, багато компаній змінили наразі свій фокус саме на full time office або мінімум — гібридного формату роботи (згідно аналітики пропозицій від компаній на DOU, djinni, work ua, robota ua, Linkedin). Пояснюючи це тим, що після початку повномасштабного вторгнення і минулорічних блекаутів, офіси та професійні коворкінг центри облаштувались генераторами, StarLink’ами для безперебійного інтернету і безпечними укриттями. 

Проектуючи можливі складності з електрикою або інтернетом, виходячи із минулорічного досвіду, компанії очікують співробітників в повністю обладнаний усім необхідним офіс. Але ж кандидати, які звикли до ремоут формату і вміють ефективно працювати в такому режимі, мають свій погляд щодо цього.

Можливо, переможе компроміс у вигляді гібридного формату роботи або орієнтація на результат в роботі і гнучкий графік? 

Щодо очікувань по оплаті, ми проаналізували очікування кандидатів за нашими даними та базою Djinni по релевантних профілях.

Тож, фактично, маючи бюджет в 3500$ можна розраховувати закрити вакансію СМО. 

Якщо ж вам потрібен хантинг працюючих кандидатів з певних компаній або доменів, варто розраховувати на бюджет близько 5000$, якщо ж вам потрібен кандидат з великих бізнесів, бюджет може бути ще вищим. 

Чому компанії відмовляють кандидатам?

Компанії можуть відмовити кандидатам за двох основних причин:

Hard skills кандидата не відповідають вимогам (експертиза нижче, ніж компанія очікує від майбутнього колеги);

Soft skills кандидата не вписуються в корпоративную культуру конкретної компанії або недостатньо презентаційних скілів, лідерських якостей, вміння переконувати аудиторію та чітко доносити свою точку зору.

Також управлінець має бути відповідальним за результат роботи команди, тобто стиль управління повинен бути тотожним або релевантним управлінській стратегії самої компанії.

Для успішного та оперативного найму Chief Marketing Officer або керівника з управління маркетингом варто враховувати 3 основні пункти:

— ресурси, витрачені на пошуки професіоналів своєї справи;

— ефективні джерела пошуку потрібного кандидата (за Hard та Soft skills);

— обізнаність та орієнтація на ринку праці (пропозиції та очікування від кандидатів, з одного боку, і, власне, компаній — з іншого). 

Високий попит на маркетингових спеціалістів — позитивний сигнал. Це означає, що українській бізнес може і буде рости та розвиватися. Головне, обрати для цих задач саме тих фахівців, які повністю відповідають і його цілям і його цінностям.

Хочете долучитися до професійної спільноти digital-спеціалістів та власників агенцій, щоб мати змогу отримувати свіжу інформацію першими?
Заповнюйте заявку на вступ до Ukrainian Digital Community
Founder рекрутингової агенції Digital Hiring, що спеціалізується на вакансіях IT&Digital, co-founder HR-agency Best Head, ex-HRD компаній Ельдорадо та Цитрус
Попередній запис
Агенція vs. продуктова компанія: вимоги та очікування від дизайнера
Наступний запис
LOOPVIDEO: ЯК ЗАЦИКЛИТИ ВСІХ НА ЗАЦИКЛЕНОМУ ВІДЕО?
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *