Як отримати максимум користі від відвідування конференції?

Автор: Наталія Трубнікова, CMO сервісної технологічної компанії Gart Solutions, допомагає IT-компаніям будувати маркетинг, продажі та завжди знаходити можливості виходу на міжнародний ринок.  Учасниця Ukrainian Digital Community.

Нещодавно я повернулась з 2nd Future of Ukraine Summit, що проходив у Стокгольмі, і хотіла б поділитися з вами деякими враженнями. Як маркетолог я переконана: відвідування профільних конференцій — це розширення мережі контактів та пошук можливостей для співпраці. А ще — поглиблення знань та нові ідеї.

Гадаю, мій досвід допоможе вам краще зрозуміти, як отримати максимум від професійного заходу. Для цього я розділю процес на три основні етапи: підготовку до конференції, участь в ній та дії після повернення.

Підготовка

Зрозумійте контекст

Перед конференцією ознайомтеся зі списком учасників та спікерів. Проаналізуйте потенційні точки дотику та підготуйте кілька варіантів вашого можливого пітчу. Адаптуйте його під різні аудиторії. Зазвичай, організатори надають багато корисної інформації про те, що відбуватиметься, на власних медійних майданчиках.

Визначте мету участі

Основні причини відвідування івенту на мою думку такі:

  • Знайомство з експертами
  • Пошук майбутніх клієнтів, партнерів чи інвесторів
  • Інсайти, які ви отримуєте з виступів, а краще — у неформальних розмовах
  • Перевірка власних гіпотез
  • Підсилення особистого бренду
  • Занурення в інші культури та ринки

Розкажіть всім про майбутню участь

Не забувайте опублікувати допис про відвідування події напередодні. Повідомте про це своїх підписників у LinkedIn, і, повірте, дехто з вашої мережі контактів точно зв’яжеться з вами. Ви можете оновити шапку свого LinkedIn-профілю чи навіть додати назву конференції до тайтлу чи в біо.

Як отримати максимум користі від відвідування конференції?

Підготуйте презентацію

Якщо вам потрібно презентувати свій продукт чи сервіс, раджу заздалегідь продумати основні пункти. Приготуйте кілька речень для використання, залежно від ситуації. Оперуйте цифрами. Або, принаймні, переконливо проінформуйте про ваші ключові проєкти. Розкрийте досвід, який може зацікавити співрозмовника. Якщо у вас є можливість взяти з собою планшет, буклет або навіть вивести матеріал на смартфон, це посилить презентацію.

Фокусуйтеся на потребах вашого співрозмовника. Поясніть йому, як ваш продукт чи сервіс допоможе вирішити нагальну проблему. Але без фанатизму: надто активний продаж не піде на користь.

Якщо формат заходу дозволяє презентувати вашу ідею зі сцени — це чудова можливість, до якої треба ретельно підготуватися. Не відкладайте все на останній момент. Повірте, вам і вашій команді не потрібен зайвий стрес.

Розшукайте цікавих людей, які будуть там, де і ви

Ви цілком можете зв’язатися онлайн з багатьма учасниками ще до події. Таким чином, шанси познайомитися та поспілкуватися з потрібними людьми особисто помітно зростуть. Але плануйте свій календар заздалегідь — як мінімум за два тижні.

До речі, використовуйте можливості додатку конференції, якщо він є. Це допоможе якісно поєднати програму заходу із вільним спілкуванням.

Як отримати максимум користі від відвідування конференції?

Продумайте зовнішній вигляд та відповідайте дрес-коду

Лайфхак. Якщо ви хочете, щоб вас не сплутали з іншими учасниками — додайте цікавих елементів у ваш образ. Яскравий піджак, хустка чи сумка допоможуть запам’ятатися.

Що стосується взуття — комфорт в пріоритеті. Адже вам має бути зручно бути цілий день.

Як отримати максимум користі від відвідування конференції?

Дії під час конференції

Пориньте у нетворкінг

Нетворкінг завжди має бути серед цілей, які ви ставите перед собою, беручи участь у конференції. Спостерігайте, як знайомляться інші учасники. Якщо люди відкриті до спілкування, підійдіть до них, привітайтеся та розпочинайте розмову. Я, зазвичай, роблю так: підходжу, запитую, чи можу приєднатися до дискусії та цікавлюсь, яку тему обговорюють наразі.

Якщо ви вперше знайомитеся на конференціях і не впевнені, як розпочати спілкування, зверніть увагу на наступні поради.

Перш ніж заговорити з людиною, проаналізуйте ситуацію. Якщо потенційний співбесідник їсть чи дискутує — зачекайте кращої нагоди, щоб звернутися до нього. Помітили когось, хто озирається довкола? Запитайте, чи є в людини кілька вільних хвилин. Якщо так, ваш нетворк поповниться новим контактом.

Дайте співрозмовнику можливість коректно відмовитися від спілкування. Підійдуть фрази на кшталт «Ви не проти поговорити?», «Можна долучитися до вашого обговорення?» тощо.

Комунікуйте зі спікерами

Якщо хочете познайомитися зі спікером, запам’ятайте, про що він говорив зі сцени. Можете записати собі кілька фраз, які найбільше привернули вашу увагу. Так ви покажете, що експерт вам дійсно цікавий.

Якщо не вдасться поспілкуватися зі спікером особисто, зв’яжіться у LinkedIn. Вкажіть, що саме вас вмотивувало звернутися.

Як отримати максимум користі від відвідування конференції?

Відвідуйте паті

Це додаткові події, які, зазвичай, не передбачені програмою конференції. Учасники збираються в неформальній атмосфері, щоб випити кави чи келих вина та поговорити на різні теми. Будьте готові, що розмов про роботу буде менше, адже тут люди здебільшого відпочивають. Зате це чудовий спосіб краще зрозуміти фахівців вашої галузі та познайомитися з іншою культурою, якщо конференція міжнародна.

Не забувайте про силу small talks

Запитайте людину про враження від конференції або конкретного виступу. Згодиться й інша ситуативна тема. Зазвичай у перервах між виступами учасники йдуть до зони кейтерингу. «Там дуже смачні брускети», «Ви не проти, якщо я присяду за ваш стіл?» — такі прості фрази допоможуть зав’язати розмову, а згодом перейти до професійних питань.

Занотовуйте найголовніше

Під час заходу може здатися, що ви все запам’ятаєте. Але ніколи не покладайтеся лише на розум. Завжди занотовуйте — навіть під час нетворкінгу. Не соромтеся робити побільше інформативних фото.

Ось що мені допомагає зберегти цінну інформацію:

  • Тези з виступу спікера: запишіть основні думки та нову для себе інформацію
  • Основні ідеї та інсайти: фіксуйте лише те, що ви зможете використати згодом
  • Фото спікерів та слайдів їхнього виступу: так ви зможете знайти важливі висловлювання і зрозуміти кому саме вони належали

Після конференції

Систематизуйте всі записи та інформацію, яку ви отримали. Зв’яжіться з тими, з ким ви спілкувались на конференції. Напишіть у LinkedIn або ж зробіть емейл-фоловап.

Я завжди роблю публікації з позначками спікерів та учасників — висвітлюю ті думки, які знайшли відгук у мене. Це сприяє поліпшенню комунікації і демонструє вашу зацікавленість у певній особі. Ті, кого ж ви тегаєте, зазвичай реагують дуже позитивно, лайкають, коментують або навіть роблять репости на свої сторінки.

Вкрай корисним буде опублікувати матеріал зі здобутими інсайтами у медіа. Наприклад — у блозі ЛUDCТВА, як це я роблю прямо зараз. Це чудовий інструмент для побудови бренду компанії та росту вашої персональної репутації.

Головне, не думайте про конференції, як про виклик. Сприймайте їх як унікальну можливість для себе та свого бізнесу. Насолоджуйтесь новими знайомствами. І тоді бізнес-подорож неодмінно принесе вам радість та наблизить вас до поставлених професійних цілей.

Хочете долучитися до професійної спільноти digital-спеціалістів та власників агенцій, щоб мати змогу отримувати свіжу інформацію першими?
Заповнюйте заявку на вступ до Ukrainian Digital Community
CMO сервісної технологічної компанії Gart Sulutions, допомагає IT-компаніям будувати маркетинг, продажі та завжди знаходити можливості виходу на міжнародний ринок
Синтетичні метрики і чому їм не можна довіряти
Головний секрет успішної digital-стратегії
Залишити відповідь
Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *